Kazbeko kalno beieškant – vienos dienos išvyka iš Tbilisio

Būti Sakartvele ir nepamatyti kalnų – didžiausia nuodėmė. Gaila, mes per savo savaitės viešnagę daug laiko pasivaikščiojimui po juos skirti negalėjome, tad pasirinkome vienos dienos išvyką iš sostinės Tbilisio iki Stepantsminda miestelio, kuris geriausiai žinomas dėl ant kalno įsikūrusio Gergeti Trinity Church vienuolyno ir puikaus vaizdo į Kazbeko viršūnę.

Tbilisiui skyrėme vos kelias dienas, tad jau pirmąją iš jų svarstėme, kaip geriausia elgtis – ar užsisakyti patogią kelionę iš kokios nors agentūros, ar sėsti į jau pažintą maršrutką ir šiek tiek rizikuoti, nežinant, ar pavyks ja grįžti atgal į Tbilisį, ar tiesiog leistis į nuotykį. Nugalėjo paskutinis variantas, tad ganėtinai anksti ryte atsidūrėme Didube stotyje be aiškaus plano.

Iš tiesų, jo ir nereikėjo, nes vos tik pakilome iš metro stotelės, mus apsupo dušmanai, siūlantys nuvežti iki Stepantsminda ir atgal. Galiausiai su vieno jų pasiūlymu sutikome, nes gavome pažadą pakeliui sustoti dar keliose žaviose vietose ir taip pramankštinti kojas ilgesnėje nei trijų valandų kelionėje. Tiesa, prieš tai reikėjo susirinkti pilną turistinį ekipažą – per pusvalanduką į septynvietį automobilį įlipo dvi prancūzės ir baltarusų pora, tad galėjome pradėti kelionę.

Po valandos sustojome prie Zhinivali vandens rezervuaro, sukurto užtvenkus kelias kalnų upes, pasigrožėti turkio spalvos vandeniu ir pasimatuoti kailinių kepurių bei kitų atributų, su kuriais mums buvo leista nusifotografuoti.

Ant to paties rezervuaro kranto taip pat aplankėme Ananuri tvirtovės kompleksą, kur didžiausia pramoga buvo pasivaikščioti kompleksą supančia gynybine siena, pasižvalgyti po apylinkes iš bokštelio ir apžiūrėti nedidelį turgelį.

Trečiasis ir paskutinis sustojimas prieš galutinį kelionės tikslą jau buvo gerokai toliau, kai tikrai norėjosi įkvėpti gryno oro, pravažiavus vieną iš populiariųjų šalies slidinėjimo kurortų – Gudauri. Išlipome, atrodo, viduryje vis dar baltomis viršūnėmis pasipuošusių kalnų ir aplankėme spalvotą pasakų namelį – Rusijos ir Sakartvelo draugystės monumentą. Žinant ne tokią seną Sakartvelo istoriją, tokio monumento buvimas senajame gruzinų karo kelyje, yra ganėtinai ironiškas. Tačiau pats monumentas, pakibęs ant bedugnės krašto, tikrai gniaužė kvapą, o apylinkių vaizdai hipnotizavo.

Po trijų su puse valandų kelionės pasiekėme Stepantsminda miestelį. Važiuojant į tokią kelionę su dušmanu, neverta dėl nieko jaudintis – nuo miestelio iki vienuolyno ant kalno pėsčiomis reikėtų kabarotis apie valandą ar kiek daugiau, bet štai – mūsų vairuotojas turi draugelį su džipu, kuriame mes visi tilpsime ir į viršų būsime patogiai nuvežti. Na, dėl patogumo norėčiau ginčytis, nes vietomis atrodė, kad nusiridensime nuo kelio (balandžio pabaigoje jis buvo smarkiai pažliugęs ir duobėtas) su visu džipu. Na, bet panašu, kad mūsų vairuotojas šiuo keliu važinėja kasdien po kelis kartus, tad visos situacijos buvo išspręstos mūsų naudai.

Tiesa, jeigu draugelio netyčia nebūtų arba dušmanas nepasiūlytų panašių paslaugų, džipų vairuotojai laukia išsirikiavę prie stotelės, kur išleidžiami turistai – jie tikrai nepasikuklins pasiūlyti patys. Mums pasisekė, nes važiuodami kalnų tuneliais įstengėme aplenkti didįjį atvykstančiųjų srautą ir į viršūnę pakilome vieni pirmųjų. Po kokio pusvalandžio aikštelė prie vienuolyno jau buvo pilna džipų ir turistų.

Gergeti Trinity Church – 14 amžiuje pastatyta bažnyčia. Ji stovi net 2200 metrų aukštyje, tačiau pakilus ant kalno ji nebeatrodė tokia įspūdinga kaip iš apačios, bet vis tiek būtinai joje apsilankykite. Moterims, norinčioms įeiti į vidų, reikia ne tik prisidengti plaukus, bet ir užsijuosti prijuostę-sijoną. Gerai, kad jų yra prie įėjimo – tik imkite ir puoškitės.

Leidžiant laiką ant kalno, labiausiai sužavėjo vaizdas į apačioje likusį Stepantsminda miestelį, įsikūrusį puikiame kalnų slėnyje. Kitoje pusėje savo grožiu puikavosi ponas Kazbekas (5047 metrų aukštis!). Į tokius vaizdus galima žiūrėti ir žiūrėti, ilgai neatsibostų.

Balandžio antra pusė – dar ne turizmo sezonas, tad miestelyje radome tik kelias veikiančias maisto vietas. Viena iš jų buvo visiškai užsakyta ir laukė atvykstančios turistų grupės, tad prisėdome ne pirmoje pasitaikiusioje, o pirmoje mus priėmusioje užeigoje. Maistas čia kiek brangesnis dėl miestelio populiarumo, bet po sočių pietų barmenas pasiūlė paragauti gruziniškos degtinės čiačios – tiesa, tik dviems mūsų kompanijoje buvusiems vyrams. Užtat aš turėjau progą išgelbėti atsikalbinėjantį M. ir pasisiūliau būti degustacijos savanore. Ir šio savo sprendimo nesigailėjau!

Grįžimas atgal į Tbilisį neprailgo, nes mūsų dušmanas spaudė kiek įkabindamas. Rusiškai kalbantys kompanijos nariai buvo pradžiuginti gruziniškomis istorijomis, o nekalbantys galėjo tiesiog ramiai pamiegoti ir pailsėti po puikios dienos puikių įspūdžių.

Praktinė informacija

Trumpa internetinė paieška parodė, kad agentūrinė kelionė iš Tbilisio iki Stepantsminda kainuoja apie 35 eurus žmogui.

Mes mokėjome po 40 larių žmogui, t.y. apie 14 eurų. Pakilimas į kalną su 4×4 Toyota kainavo papildomai po dar 10 larių asmeniui.

Pietų maistas ir gaivieji gėrimai dviems užeigoje – 52 lariai. Dabar jau gerai nepamenu, ką valgėme, bet tarp patiekalų tikrai buvo kharcho sriuba ir į lavašą susuktas kebabas, apibarstytas granatų sėklomis, kurio viso neįveikiau.

Kelionėje taip pat pusryčiavome – dušmanas nuvežė mus į kažkokią kepyklėlę–valgyklėlę jau už Tbilisio, joje prisipirkome kalną bandelių, už kurias sumokėjome vos 10 larių. Pakeliui, dar žinoma, reikėjo pagurkšnoti Fantos, kuri turgelyje prie Ananuri kainavo 2 larius.

Kviečiu ir jus nuotykiauti Sakartvele!

Taip pat primenu, kad nuo balandžio 2 d. oro linijų bendrovė Georgian Airways tris kartus per savaitę tiesiogiai skraidins iš Vilniaus į Tbilisį.


2 mintys apie “Kazbeko kalno beieškant – vienos dienos išvyka iš Tbilisio

  1. Tik dušmanai biškį meluot mėgsta, kad draugus įdarbintų 🙂 mus irgi visaip bandė įtikint, kad ten belekiek reikia eit, kad kelias neprabrendamas ir nenueisim. Realiai ten labai lengvas valandos hikinimas.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s