Pasivaikščiojimas po lietuviškuosius kanjonus – Akmenės rajono karjerus

Jau keletą metų internetuose stebiu naują tendenciją – populiarėjantį vietinį turizmą ir gausėjančius pasakojimus apie ypatingas Lietuvos vietas. Viena man patraukliausių ir iki šiol dar neaplankytų buvo Akmenės rajonas ir jame esantys karjerai, lankytojams demonstruojantys nežemiškus vaizdus. Šią vasarą pagaliau pavyko ten nuvažiuoti ir lietuviškuosius kanjonus jau galiu išbraukti iš „būtina aplankyti“ sąrašo, bet tikrai norėčiau dar kartą sugrįžti.

Yra keli paprasti ir legalūs būdai apsilankyti karjeruose – sudalyvauti specialioje ekskursijoje arba eiti į vieną kartą metuose organizuojamą pėsčiųjų žygį. Mano kelionės kompanija šį kartą buvo gausi ir apsilankymui turėjome konkrečią datą bei laiką – t.y. šventėme draugės mergvakarį – tad kreipėmės į ekskursijų organizatorius karjerais.lt. Taigi nieko papildomai daryti ar specialiai ruoštis nereikėjo – apsiavėme patogius batus, pasipildėme vandens atsargas, pasiėmėme įkrautus telefonus bei fotoaparatus ir sėdusios į automobilius pradėjome savo kelionę.

Šaltiškių molio karjeras

Netoli Papilės miestelio įsikūręs Šaltiškių molio karjeras yra giliausias Lietuvoje – 50-ies metrų. Jis eksploatuojamas nuo 1983-iųjų metų ir šiuo metu tai vyksta kone be išeiginių dienų – mūsų apsilankymo metu, šeštadienį, karjere aktyviai veikė didžiulis žingsniuojantis ekskavatorius.

Vietovė įžymi ne tik puikiu moliu, bet ir tuo, kad šiame karjere rastos pusiau vandeninių roplių – fitozaurų, gyvenusių prieš maždaug 220–250 milijonų metų, fosilijos.

Ekskursijų dalyviai šio karjero vaizdus lygina su Marso kanjonais. Tikrai, tokius ar labai panašius vaizdus dažnai matome filmuose, kurių veiksmas vyksta Raudonojoje planetoje.

Menčių klinčių karjeras

Už maždaug 6 kilometrų nuo Naujosios Akmenės yra dar vienas aktyviai lankomas karjeras – Menčių. Atvykę į vietą visų pirma nusileidome į karjero gilumą apžiūrėti klinčių atodangų, po to perėjome prie tos karjero dalies, kuri eksploatuojama. Ten apžiūrėjome aukštus karjero krantus ir dar šiek tiek sunkiosios technikos. Apačioje ilsėjosi ekskavatorius, o tolumoje matėsi dar vieno jų strėlė, kurios aukštis siekia net 70 metrų.

Klintys kalkių gamybai ir cukraus pramonei Menčiuose pradėtos kasti dar 1932-aisiais. Tad nebeeksplotuojamų dalių, kurios dabar užlietos vandens ir sudaro ežerėlius, karjere taip pat nemažai. Kaip ir šlaituose sužėlusių šaltalankių, kurie sutvirtina karjerą ir neleidžia įsišėlti uolienų erozijai.

Menčių karjeras lyginamas su JAV kanjonais, labiausiai su Didžiuoju kanjonu. Tiesa, panašumų įžvelgti galima, bet aš vis tiek rekomenduoju aplankyti abi vietas prieš garsiai darant tokius palyginimus 🙂

Karjerų Akmenės rajone yra ir daugiau – pavyzdžiui, išėjusieji į Karjerų žygį, galėjo aplankyti ir Karpėnų bei Alkiškių karjerus.

Alkiškių karjeras jau nebeeksplotuojamas, tačiau kituose vis dar dirba galinga technika, tad savarankiškas lankymasis šiaip nėra rekomenduojamas, nors jis tikrai yra įmanomas ir aktyviai propaguojamas.

Mūsų ekskursija dar aplankė Ventos regioninio parko lankytojų centrą ir jame įkurtą Dinozaurų ekspoziciją bei Papilės atodangą ir ant jos stovintį Jurakalnio apžvalgos bokštą. Visose šiose vietose galite nemažai sužinoti apie žemės planetos istoriją ir jos geologinius tyrinėjimus.

Praktinė informacija

Ekskursijos kaina grupei su karjerais.lt – 70 eurų. Organizuojamos ir savaitgalio ekskursijos, prie kurios galima prisijungti pavieniems asmenims, tuomet kaina žmogui – 5 eurai. Tiesa, transportu iki karjerų ir tarp jų, vis tiek reikės pasirūpinti patiems.

Nuo Vilniaus iki pradinio ekskursijos taško – Ventos regioninio parko lankytojų centro – važiavome ilgiau negu 3 valandas. Ekskursija užtruko dar apie 3 valandas, tad norint per vieną dieną smarkiai nepavargti, vertėtų pasiplanuoti nakvynę (tiesa, Akmenėje ar Naujojoje Akmenėje jos lengvai rasti nesitikėkite), o tuomet per savaitgalį apžiūrėti ir daugiau Šiaurės Lietuvos įžymybių.

Iš mano pusės rekomendacija tolimesnei kelionei – pasivaikščiojimas po Mūšos tyrelio pelkę, Žagarės dvaro apžiūra (man pats gražiausias buvo arklininko namas) bei neįprastojo puodų namo aplankymas. Suvažinėsite papildomus 30 ar kiek daugiau kilometrų, bet tikiu, kad nepasigailėsite.

 

 


2 mintys apie “Pasivaikščiojimas po lietuviškuosius kanjonus – Akmenės rajono karjerus

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s