Muziejai Niujorke: kuriuos lankyti ir kaip jiems neišleisti krūvos pinigų

Viena iš veiklų, kuriomis galima užsiimti Niujorke – lankymasis muziejuose. Ir jų šiame mieste taip paprastai nesuskaičiuosi – vien patiems didžiausiems ir svarbiausiems turbūt abiejų rankų pirštų neužtektų… Centrinio parko pašonėje viena Fifth Avenu atkarpa netgi yra pavadinta Museum Mile (Muziejų mylia). Maždaug 1,6 kilometro atstumu čia vienas nuo kito įsikūrę devyni dideli muziejai, tad net nebūtina keisti lokacijos mieste – tiesiog eini iš vieno į kitą ir priimi į galvą, širdį ir sielą visą čia sukauptą kultūrą.

Per dviejų savaičių viešnagę Niujorke aplankiau keturis puikius muziejus. Tiesa, nė vienas iš jų nebuvo minėtoje Muziejų mylioje, ups! Visi keturi man paliko didelį įspūdį, tad tikrai galiu rekomenduoti.

Intrepid Sea, Air & Space Museum
Hudson upės prieplaukoje (Pier 86) stovi didžiulis lėktuvnešis, pavadinimu Intrepid. Jį amerikiečiai pagal paskirtį naudojo dar Antrojo pasaulinio bei Vietnamo karo laikais, o dabar šio laivo deniuose įsikūręs didžiulis interaktyvus muziejus, pasakojantis begalę istorijų apie aviaciją, kosmoso užkariavimą, laivyno gyvenimo peripetijas, Vietnamo karą bei kitus įdomius dalykus.

Ant lėktuvnešio denio ir dabar išrikiuoti lėktuvai, taip pat ten įrengtas specialus paviljonas, pasakojantis kosminių laivų istoriją ir demonstruojantis pirmąjį tokį laivą – Enterprise, o šalimais dar „priparkuotas“ ir nemenkas povandeninis laivas Growler, kuriame galima apsilankyti.

Pora valandų prabėgs kaip niekur nieko, bet būnant ilgiau galva nuo faktų pertekliaus jau gali pradėti atsisakyti priimti dar daugiau papildomos informacijos.

Standartinio bilieto kaina – 33 doleriai. Kartą per mėnesį, penktadienį, vakarais įėjimas į muziejų būna nemokamas dėl ten vykstančių renginių, pavyzdžiui, specialios tematikos filmų peržiūrų, tad verta pasidomėti tuo iš anksto.

American Museum of Natural History
Serialo Friends gerbėjai žino, kad čia dirbo Rosas, tad praleisti šį muziejų būtų buvusi tikra nuodėmė.

Muziejus didžiulis, jame yra bent keturi aukštai, tad, jeigu nesirengiate čia vaikštinėdami praleisti visos dienos, verta panagrinėti žemėlapį ir išsirinkti, ką tiksliai norite pamatyti. Sau įdomią temą turėtų rasti kiekvienas, nes čia galima susipažinti su kosmoso istorija, dinozaurais ir pirmykščiais gyvūnais, žmogaus protėviais, pasaulio gamta ir gyvūnais bei tuo, kaip jie keičiasi.

Jeigu matėte filmą The Night at the Museum, kurio veiksmas, beje, irgi šiame muziejuje vyksta, žinokite, kad įmanoma kažką panašaus patirti ir realybėje – čia organizuojamos nakvynės su šampanu, turais ir pusryčiais. Kaina žmogui – 350 dolerių, bet gal būtų visai įdomu?

Jeigu norite tiesiog apsilankyti muziejuje, turėkite omenyje, kad jis dirba iki 17:45 val. Įdomioji dalis – bilieto kaina. Jeigu pirksite bilietą automate, jis kainuos 23 dolerius (jeigu norėsite pamatyti ir laikinąsias ekspozicijas, sumokėsite šiek tiek brangiau), bet jeigu prieisite prie įprastinės kasos, galėsite patys pasirinkti, kiek norite išleisti savo vizitui.

9/11 Memorial Museum
Be abejonės, tai buvo pats emocingiausias muziejus iš visų – apsiverkiau tris kartus. Bet čia pat prie mane pravirkdžiusių objektų radau ir vienkartinių servetėlių.

Rugsėjo 11-osios muziejus įkurtas toje vietoje, kur ir įvyko pati tragedija – tiesiai tarp dviejų bokštų dvynių. Vietoje pačių dangoraižių dabar yra du identiški fontanai-baseinai, į kurių gelmę be paliovos srūva vanduo, o fontanai išmarginti lentelėmis su žuvusiųjų vardais ir pavardėmis.

Pačiame muziejuje daug artefaktų, išlikusių po gelbėjimo operacijų – tai ir dangoraižių konstrukcijos, ir gelbėtojų automobiliai, ir žuvusiųjų daiktai. Pagrindinėje ekspozicijoje iš nuotraukų, vaizdo ir garso įrašų bei įvairių kitų objektų chronologiškai sudėliota visa lemtingoji rugsėjo 11-toji diena ir tai, kokie veiksmai sekė po jos. Yra ir kelios „švelnesnės“ ekspozicijos – pavyzdžiui, dangoraižių statybos istorija.

Kiekvieną antradienį nuo 16 val. galite gauti nemokamą bilietą į muziejų – tereikia atstovėti eilę ir jį pasiimti. Ant bilieto bus nurodytas įėjimo laikas – lankytojai įleidžiami iki 18 val. (mūsų atveju, buvome priešpaskutiniai įleisti, nes atbėgome į muziejų maždaug 18:30 val.), darbo laikas – iki 20 val. Tiesa, tų 1,5 val. atidžiai apžiūrėti visą ekspoziciją mums neužteko. Nors jeigu ir būtume turėję daugiau laiko, nežinau, ar man būtų užtekę jėgų. Įprastas lankytojo bilietas suaugusiam žmogui kainuoja 26 dolerius.

The Museum of Modern Art (MoMa)
Šiame muziejuje sukaupta daugiau nei 200 tūkstančių modernaus ir šiuolaikinio meno vienetų – paveikslų, skulptūrų, fotografijų, instaliacijų ir pan. Mano apsilankymo metu nuolatinė muziejaus ekspozija buvo ketvirtame aukšte ir leido pamatyti Van Gogo (kad pamatyčiau jo žymųjį paveiklą Starry Night / Žvaigždėta naktis, teko eilę atstovėti), Monė, Gogeno, Matiso, Dali, Pikaso, Fridos Kahlo ir kitų žymiausiųjų menininkų darbus.

Šiuo metu muziejus uždarytas rekonstrukcijai ir duris vėl atvers spalio pabaigoje.

Penktadieniais nuo 16 val. įėjimas į muziejų buvo nemokamas, tikiuosi, kad ši tradicija išliks ir po rekonstrukcijos. Tiesa, žavėtis menu žmonių apsuptyje – o žmonių tuo metu tikrai bus DAUG – nėra taip jau malonu ir paprasta. Standartinio bilieto kaina – 25 doleriai.

Dar dvi aplankytos ir labai patikusios vietos nėra muziejai, bet iš esmės galėtų jiems prilygti, tad trumpai apie jas.

New York Public Library
Atrodytų, ką jau čia, negi Niujorke eisi į biblioteką? Bet nueikit būtinai! Tiesą sakant, leidėjos širdis šiuo klausimu šališka, bet pats pastatas ir visos jo skaityklos, kurios prieinamos lankytojams iš gatvės, man paliko didžiulį įspūdį. Kai kur gali pasijusti esąs Hario Poterio filme… Kai kuriose erdvėse vyksta nuotraukų parodos, besilankydama apžiūrėjau tikrai puikią – Love & Resistance: Stonewall 50 parodą apie LGBT istoriją.

Apsilankymas bibliotekoje – visiškai nemokamas. Kai kuriomis dienomis vyksta ir nemokamos ekskursijos, gaila, kad to nežinojau savo apsilankymo metu, tikrai būčiau susiplanavusi laiką atitinkamai.

Bronx Zoo
Vienas didžiausių JAV zoologijos sodų buvo tai, dėl ko pasiryžau vieną dieną 1,5 val. praleisti metro (į vieną pusę!) ir viena nukeliauti į Bronksą. Mane pasitiko didžiulė teritorija – 107 hektarai – ir gyvūnų balsai. Taip, zoologijos sodai manyje sukelia įvairius jausmus – iš vienos pusės tikrai gaila gyvūnų, įkalintų tam, kad į juos galėtų žiūrėti milijonai žmonių, o iš kitos pusės – na, kur daugiau aš pamatyčiau raudonąją pandą, kuri atrodo baisiai baisiai mielai?

Trečiadieniais įėjimas į zoologijos sodą yra nemokamas. Tiesa, toks bilietas neapima kai kurių siūlomų atrakcijų, kuriose galima pamatyti daugiau gyvūnų. Įprasta bilieto kaina suaugusiajam (total experience) – 39,95 dolerio.

Sau buvau užsižymėjusi dar kelias vietas, kurias visai norėčiau aplankyti, bet taip ir nepavyko. Tikiu, kad dar pavyks tai padaryti ateityje.

Guggenheimo muziejus. Jis išskirtinis jau vien savo architektūra – būtent dėl jos muziejus vadinamas vienu iš ikoninių 20 amžiaus pastatų. Ekspozicijose – modernus ir šiuolaikinis menas. Kiekvieną šeštadienį nuo 17 val. įėjimas į muziejų kainuoja tiek, kiek galite ir norite sumokėti, įprastinė bilieto kaina – 25 doleriai.

Whitney Museum of American Art. Šis muziejus skirtas susipažinti su 20–21 amžių amerikiečių kūryba. Kaip pats save pristato, jis siekia akcentuoti darbus tų menininkų, kurie vis dar dirba ir kuria. Tad muziejus yra puikus šansas susipažinti su tais darbais, kurie ateityje gali tapti klasika. Muziejus dar ir puikią stogo terasą turi, o kaip tik penktadieniais nuo 19 val. įėjimas kainuoja pay-what-you-wish – t.y. sumoki tiek, kiek nori. Įprasta kaina – tradiciškai, 25 doleriai.

Metropolitan Museum of Art (arba tiesiog the Met) Vien einant pro šalį galima suprasti, kad šis muziejus – vienas svarbiausių Niujorke, nes ant jo laiptų ir aplink fontanus būriuojasi minios žmonių, siekiančių susipažinti su meno istorija ir reikšmingiausiais darbais iš viso pasaulio. Muziejus turi tris skirtingas lokacijas mieste, įsigijus bilietą, kainuojantį 25 dolerius, galima jas visas aplankyti per tris kalendorines dienas. Nemokėti galėsite, jeigu esate Niujorko rezidentas arba čia studijuojate.

Niujorke gausu ir mažesnių muziejų, kurie dažnai siūlo patiems pasirinkti, kiek mokėsite už bilietą. Google padėjo man atrasti šį puslapį, kuriame surašyta, kokiomis dienomis į kokius muziejus galima nueiti pigiau. Tiesa, aš šių opcijų pradėjau žvalgytis tik tuomet, kai pasidarė nuobodu vaikščioti Manheteno gatvėmis – t.y. vieną lietingą dieną visiškai prieš pat kelionės pabaigą. O tuomet pašvietė saulė ir vėl išviliojo mane į Centrinį parką…

Na, bet kitą kartą apie Niujorko muziejus jau žinosiu daugiau.

 


2 mintys apie “Muziejai Niujorke: kuriuos lankyti ir kaip jiems neišleisti krūvos pinigų

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s