Niujorkas. Ką verta žinoti prieš ten vykstant?

Mano mėgstamiausias visų laikų serialas yra „Draugai“. Po kiekvienų iširusių santykių žiūrėdavau, kaip keturios žavios damos ieško savojo „Sekso ir miesto“. Prieš šv. Kalėdas dar ir dar kartą stebiu, kaip Kevinas sumaišo lėktuvus ir vėl būna „Vienas namuose“. Kas sieja šiuos tris dalykus?

Teisingai, Niujorkas.

Tai miestas, apie kurį galima ilgai kalbėti nuvalkiotomis frazėmis, bet geriausia imti ir jį pamatyti savomis akimis.

Dvi pirmas birželio savaites myniau takus Niujorko gatvėmis ir nuolat šypsojausi pamatydama kažką, ką anksčiau pažinojau tik iš filmų ar serialų. Žmonės sako, kad pažinti šį miestą gali neužtekti ir viso gyvenimo, o ką jau kalbėti vos apie kelias dienas ar savaites. Tad nepretenduoju į ekspertiškumą, o dalijuosi savąja patirtimi, kaip susipažinimą su Niujorku paversti malonesniu.

Kaip iš Lietuvos nuskristi į Niujorką?

Tiesioginio skrydžio iš kurio nors Lietuvos oro uostų nėra. Patraukliausią pasiūlymą keliauti pasiūlė SAS – nebloga bilietų kaina, patogus persėdimas Kopenhagoje ir, kas svarbiausia, skrydis į Niuarko oro uostą (EWR), kuris mums buvo strategiškai patogioje vietoje.

Kitų neblogų pasiūlymų turėjo Aeroflot bei Ukraine International Airlines, tačiau jos abi skrido į Džono F. Kenedžio oro uostą (JFK) – t.y. į visai kitą miesto pusę.

Jeigu į JAV vyksite pirmą kartą arba nuo paskutinio apsilankymo praėjo daugiau negu dveji metai, reikės gauti ESTA leidimą. Kaip tai padaryti, jau pasakojau čia.

Kadangi JAV lankėmės pernai rudenį, mums naujų leidimų neprireikė, atsispausdinome juos ir turėjome su savimi – duomenų prireikė registruojantis į skrydį Vilniaus oro uoste. Niuarke teko pereiti papildomą pasienio procedūrą – t.y. nuskanuoti pasus specialiame aparate ir nurodyti savo kelionės tikslą dar prieš susitinkant su pareigūnu ir pasipasakojant jam, ką veiksime JAV šį kartą.

Kur nakvoti Niujorke?

Niujorkas – brangus miestas, tad pasiruoškite nemažai sumokėti už nakvynės vietą – viešbutį ar AirBnb butuką. Trumpas tyrimas parodė, kad malonesnių piniginei kainų galima tikėtis Brukline. Besirinkdami atkreipkite dėmesį, koks viešasis transportas jums bus patogiausias pasiekti norimas aplankyti vietas. Aš rinkčiausi, kad nakvynės vieta būtų netoli metro stotelės ar traukinių stoties.

Mūsų kelionė nebuvo vien tik turistinė, tad gyvenamąsias vietas keitėme, tačiau visą laiką nakvojome New Jersey (Naujasis Džersis skamba kažkaip keistai…) valstijoje – Elizabeth bei Hoboken.

Elizabethas leido pajusti priemiesčių dvasią ir supažindino su NJ Transit, kurio traukiniais kasdien važiuodavau iki Manhetene esančios Penn traukinių stoties. Hobokenas susiekimo prasme buvo daug patogesnis – dvi PATH traukinių linijos leido per maždaug 20 minučių pasiekti tiek Manheteno Downtown (paskutinė stotelė – World Trade Centre), tiek Uptown (paskutinė stotelė – 33rd Street). Iš ten į daugumą žymiųjų vietų nueisite pėsčiomis arba patogiai persėsite į miesto metro.

Kaip Niujorke keliauti iš taško A į tašką B?

Manhetene – pėsčiomis. Navigacijai sėkmingai naudojau maps.me programėlę, kurioje galima atsisiųsti norimos vietovės žemėlapį ir vėliau naudotis juo be interneto ryšio.

Tarp keturių Niujorko rajonų (Manhattan, Brooklyn, Queens ir The Bronx) ar labai didelius atstumus Manhetene įveiksite metro, o iki penktojo rajono – Staten Island – nuplauksite nemokamu keltu. Metro stotelėse veikia nemokamas Wi-Fi, tad naudodamiesi Google maps patogiai susidėliosite savo kelionės maršrutą.

Vienkartinis metro bilietas kainuoja 3 dolerius, jį galima nusipirkti iš aparato stotelėje. Savaitinis bilietas atsieina 33 dolerius (+1 doleris už metro kortelę), važiavimų skaičius neribojamas. Įsigijus metro kortelę galima ją papildyti vienkartiniais bilietais, tuomet jie kainuos kiek pigiau – 2,75 dolerio.

Vietiniais Manheteno autobusais ar geltonaisiais taksi nesinaudojau, tad nieko apie juos negaliu pasakyti.

Tarp New Jersey ir Niujorko valstijų kursuoja NJ transit traukiniai bei autobusai, o PATH (šifruojasi – Port Authority Trans-Hudson) traukiniai sujungia Niujorką su Niuarku, Harisonu, Hobokenu ir Džersiu.

NJ transit bilietų kainos priklauso nuo važiuojamo atstumo. Pavyzdžiui, traukinio bilietas nuo North Elizabeth stoties iki Manheteno Penn Station kainavo 7 dolerius.

Ką būtina pamatyti Niujorke?

Niujorkas siūlo begalę opcijų kiekvienam keliautojui – dideli bei nišiniai muziejai, parkai ir skverai, gatvės menas ir parduotuvių vitrinomis viliojančios didžiosios aveniu, bibliotekos, žymūs architektūros paminklai bei pastatai, išgarsėję filmuose ar serialuose, ikoninės maisto vietos, iščiustyti ar aptriušę rajonai, zoologijos sodai, botanikos sodai, salos… Prieš kelionę tikrai verta paplanuoti maršrutus po miestą, kad nereikėtų lakstyti it pametus galvą ir blaškytis tarp visų norimų aplankyti vietų.

Kas man patiko labiausiai? Pamatyti Niujorko dangoraižių panoramą bei pasigrožėti miestu iš viršaus.

Pirmajam tikslui labai tinka Hobokeno krantinė – iš jos atsiveria nuostabus vaizdas. Panašus jis ir iš kelto Staten Island Ferry, plaukiančio į Niujorkui priklausančią salą. Dar vienas kelionės juo privalumas – visiškai nemokamai praplaukiama pro Laisvės statulą.

Pakilti virš miesto dangoraižių galima ne tik kylant į Empire State Building (kaina – 40 dolerių) ar Rokfelerio centro Top of the Rock aikštelę (kaina – 38 doleriai), bet ir apsilankant kokiame nors bare, įsikūrusiame ant viešbučio stogo. Tuomet dangoraižius bus galima skaičiuoti su gaivaus gėrimo taure rankoje.

Ką valgyti Niujorke?

Bet ką, ką tik sugalvosite! Mieste rasite visokiausias virtuves propaguojančių restoranų. Man Niujorkas visų pirma asocijavosi su gatvėje pardavinėjamais pretzeliais (valgiau, patiko ne taip labai, kaip tikėjausi – LIDL pretzeliai skanesni) bei beigeliais (valgiau ir labai patiko!). Žinoma, negalima pamiršti picos, mėsainių, dešrainių ar pastrami sumuštinių, amerikietiškų blynelių, tex-mex šedevrų ir kitų skanėstų.

Tiesa, nusiteikite, kad prie pačių garsiausių užkandinių teks palūkėti eilėje. Ilgiausias mačiau prie Katz‘s Delicatessen ir žymiųjų Bruklino picerijų.

Mieste gausu maisto išsinešti vietų – pvz., didesnėje maisto parduotuvėje tikrai rasite įvairiausių salotų indelių, sumuštinių, sušių, gabalėliais supjaustytų vaisių ar net karštųjų patiekalų. Imkite ir eikite į parką piknikauti ant žolės.

Mane Niujorke nustebino du su gastronomija susiję dalykai. Pirmas – Greenwich Village pastebėta palapinė, kurioje iš didžiulių kibirų buvo vienetais pardavinėjami rauginti ar marinuoti agurkai. Kitas – madingame SoHo rajone įsikūrusi Dominique Ansel Bakery ir šefo sukurtas skanumynas cronut, kuris yra amerikietiškos spurgos ir prancūziško kruasano junginys. Skonio receptoriai trumpam buvo apmirę iš laimės.

Kur pigiai apsipirkti?

Ne, tikrai ne 5th Aveniu, kur galima praleisti kelias valandėles spoksant į parduotuvių vitrinas. Ir ne Bloomingdale‘s, kuri visų pirma nustebina plotu, nes užima visą nedidelį rajonėlį.

Teisingas atsakymas – The Mills at Jersey Gardens. Valandėlė kelio NJ transit autobusu nuo Port Authority autobusų stoties (bilieto kaina – 7 doleriai, prie autobuso būna eilė ir atėję prieš pat jam išvažiuojant galite jau ir nebepakliūti į vidų) ir atsidursite išparduotuvių rojuje. Mačiau ne vieną žmogų, perkantį tris poras Nike batų ir ne vieną, kuriam pirkiniams susidėti reikėjo papildomai įsigyti didelį lagaminą.

Parduotuvių daug, visą jų sąrašą rasite čia, man asmeniškai labiausiai patiko Victoria Secret Outlet ir New Balance Factory Store

Kokio biudžeto reikėtų kelionei į Niujorką?

Vėlgi, viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir to, kiek pramogų norėsite patirti. Daugumoje muziejų įėjimo bilietai kainuoja apie 20-25 dolerius, bet kone visi siūlo „mokėk, kiek gali“ vakarus, tad verta tuo pasidomėti jų interneto svetainėse.

Už lėktuvo bilietus tik su rankiniu bagažu sumokėjau 440 eurų, opcija su registruojamu bagažu kainavo 100 dolerių daugiau. Sekdami oro linijų bendrovių skelbiamas akcijas ir planuodami kelionę iš anksčiau galite apsisukti ir pigiau.

Pusryčius ruošdavome patys, o pietus ir vakarienę valgydavome ne namie, pirkome bilietus į kelis muziejus, naudojomės viešuoju transportu ir Uber paslaugomis, vienai dienai keliavome į Filadelfiją, tad įvairiems asmeniniams poreikiams per dvi savaites dviese išleidome maždaug 1300 eurų. Į šią sumą nakvynės ir didesniųjų pirkinių išlaidos neįtrauktos.

Kiek laiko skirti Niujorkui?

Kiek tik galite sau leisti.

Aš per pirmąją savaitę Niujorke aplėkiau pagrindinius objektus, kuriuos norėjau pamatyti, tad antrąją jau galėjau sulėtinti tempą ir pasimėgauti smulkmenomis – pabendrauti su voverėmis Centriniame parke, nuvažiuoti į Bronksą, SoHo paieškoti gatvės meno ar tiesiog pagulėti ant žolės Washington Square park ir pasimėgauti atostogomis.

Dar kviečiu apie Niujorką paskaityti plačiau kituose įrašuose:


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s