Žaluma miesto viduryje – diena Niujorko Centriniame parke

Niujorko centrinis parkas – tai beveik 3,5 kvadratinių kilometrų žalumos tarp miesto dangoraižių. Neįtikėtina, bet visas parkas per maždaug 20 metų sukurtas žmonių rankomis – iki 1858-ųjų čia buvo akmenuotas pelkynas. Vaikščiodama išpuoselėtomis parko alėjomis apie tai net negalėjau pagalvoti.

Nors net parke neįstengsite pabėgti nuo dangoraižių – pro medžių viršūnes jie vis tiek į jus žiūrės, bent trumpam pasijusti ne didžiulio ir skubančio miesto dalimi tikrai gali pavykti.

O ką gi veikti Niujorko Centriniame parke?

Visų pirma, žinoma, pabėgioti. Centrinis parkas yra bėgikų rojus – kiekvienais metais būtent čia bėgamos paskutinės Niujorko maratono mylios. Net ir kasdien čia bėgioti smagu, nes nėra automobilių, o bėgikams skirtos atskiros eismo juostos, kad po kojomis nesimaišytų pėstieji, o ant kojų neužvažiuotų dviratininkai. Dėl parko takelių gausos galima pasirinkti norimo ilgio maršrutą – aš pati lengvai „surinkau“ 9 kilometrus. Viena smagesnių atkarpų buvo ratukas aplinkui Jacqueline Kennedy Onassis rezervuarą-dirbtinį ežeriuką.

Jeigu nenorite iki parko keliauti pasipuošę bėgimo apranga arba bėgti su kuprine, prikrauta daiktų, užsukite pas New York Road Runners į jų RUNCenter. Centrinio parko pašonėje galėsite nemokamai pasinaudoti persirengimo kabinomis ir daiktų saugojimo spintelėmis, užrakinamomis jūsų sugalvotu kodu. Centras šiokiadieniais veikia jau nuo 7 val., o tokiais ankstyvais rytais dar ir nemokamas treniruotes organizuoja – verta jomis pasidomėti iš anksto.

Atgavus kvapą po pabėgiojimo, metas papiknikauti. Kavinių parke nėra daug, tačiau prekiautojų dešrainiais, ledais ir panašiais užkandžiais yra turbūt ties kiekvienu įėjimu į parką. Tiesa, išėję iš jo ribų (nesvarbu, kurioje jo pusėje bebūtumėte) už kelių kvartalų jau greičiausiai rastumėte parduotuvę su neblogu maisto išsinešti skyriumi.

Vietos prisėsti ant žolės ar ant suolelio – kiek tik nori. Paėjėkite kiek toliau nuo pagrindinių takų, kad pabūtumėte ramiai. Jeigu prisėsite ne ant žolės, o ant suolelio – pasidomėkite, kam jis skirtas. Dauguma parko suolelių turi lentelę su dedikacija kokiam nors žmogui.

Jeigu pasirinksite kiek nuošalesnį parko kampelį savo piknikui, labai gali būti, kad pas jus kaulyti skanesnio kąsnelio ateis voverė. Arba dvi. Geriau jų nemaitinkite, bet pašnekinti ir pabandyti pasidaryti selfį drauge tikrai galite.

Norėdami pamatyti daugiau gyvūnų, galite aplankyti parke įsikūrusį zoologijos sodą. Pačiai neteko jame apsilankyti, bet eidama pro šalį mačiau, kad patys smagiausi gyvūnai – jūrų liūtai – šiame zoologijos sode tikrai gyvena. Total experience bilietas, kuris leidžia aplankyti pagrindinę zoologijos sodo dalį, vaikų zoologijos sodą (kaip supratau, ten galima susipažinti su artimesniais gyvūnais, pavyzdžiui, vienintele Manheteno karve) ir 4D kino teatrą, kainuoja 19,95 dolerio.

Nors parką jau apibėgote, dabar pasivaikščiokite po jį lėtesniu žingsniu ir apžiūrėkite įdomybes. Būtinai praeikite didžiulų guobų alėja, pavadinta The Mall – joje rasite ne vieną skulptūrą, pagerbiančią didžiuosius rašytojus.

Šia alėja nueisite iki Bethesda Terrace ir nuostabaus fontano. Internetai sako, kad čia yra tikroji Centrinio parko širdis ir aš negaliu nesutikti. Žinoma, žmonių čia nemažai ir tuo naudojasi prie fontano romantiškus kūrinius atliekantys gatvės muzikantai.

Toliau keliaukite link Loeb Boathouse – čia už 15 dolerių galėsite valandai išsinuomoti valtį ir pasiirstyti po ežerą, kad geriau apžiūrėtumėte jame gyvenančius vėžlius. Taip pat čia veikia dailus restoranas (reikalinga rezervacija!) bei baras.

Netoliese įsikūrusi dar viena vandens pramoga – Conservatory Water tvenkinys, kuris žinomas dėl radijo bangomis valdomų burinių laivelių. Galite ir patys išbandyti, kaip sektųsi valdyti tokį burlaivį – pusė valandos džiaugsmo kainuoja 11 dolerių. Internetai sako, kad jeigu neturite patirties, tikrai atsiras, kas pamokys, kaip valdyti laivelį. O jeigu įdomu tiesiog į juos pažiūrėti, šeštadieniais šiame tvenkinyje vyksta lenktynės.

Prie tvenkinio yra dvi žymios Centrinio parko skulptūros – rašytojo Hanso Kristiano Anderseno bei knygos „Alisa Stebuklų šalyje“ veikėjų. Abi sulaukia nemažai parko lankytojų dėmesio. Iš tiesų, parko skulptūrų apžiūrėjimas gali būti viena iš veiklų – pačiame parke ir aplink jį yra daugiau nei 50 meno kūrinių, kuriuos verta pamatyti.

Iš karto už parko tvoros East pusėje yra 5th Avenu, kurioje įsikūrusi Museum Mile su puikiausiais Niujorko muziejais – galite sukti į juos. O jeigu norite ramybės, pasivaikščiokite iki Conservatory Garden. Reikės kiek paeiti, bet rasite puikią vietą pailsėti nuo turistų srauto ir ramiai paskaityti knygą besigrožint nuostabiu sodu.

Parko West pusėje įžymybių kiek mažiau. Pačios įdomiausios – Šekspyro sodelis ir Delacorte teatras, kuriame šiltuoju metų laiku vakarais galima pažiūrėti spektaklį. Tiesa, kad gautumėte nemokamą bilietą į Šekspyro dramą, teks šiek tiek pasistengti ir palaukti eilėje arba sudalyvauti loterijoje. Tikiu, kad verta.

Apsilankymo Centriniame parke pabaigoje aplankykite Strawberry Fields – memorialą, skirtą The Beatles žvaigždei John Lenon. Visai netoliese yra vieta, kurioje muzikantas buvo nušautas. Nors parko braškių laukuose braškių greičiausiai nerasite, tikrai sutiksite bent vieną muzikantą, grojantį bitlų dainas, galėsite nusifotografuoti prie žymiosios IMAGINE mozaikos ar tiesiog dar truputį pasimėgausite parku.

Praktinė informacija

Niujorko Centrinio parko žemėlapį galite rasti čia. Parkas veikia kasdien nuo 6 val. ryto iki 1 val. nakties. Čia negeriama, nerūkoma ir neskraidinami dronai. Įėjimas ir buvimas parke – nemokamas.


2 mintys apie “Žaluma miesto viduryje – diena Niujorko Centriniame parke

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s