Pasižvalgymai po Žemaitiją: Tauragė ir Pagramantis

Tauragė yra miestas, kurį jaučiausi truputį pažįstanti – esu jį bent kelis kartus mačiusi pro automobilio langą, čia esu vaikštinėjusi gatvėmis su pussesere ir net lankiausi pas kelis žmones svečiuose. Tiesa, visa tai vyko prieš maždaug 15 metų, o gal net ir daugiau.

Tad, kai ruošdamasi savaitgaliui vykti į tėvų sodybą pradėjau galvoti apie pakeliui esančius lankytinus objektus, Tauragė netyčiom įsibrovė į mintis. O tuomet prisiminiau ir kitą vaikystėje išvaikščiotą miestelį – Pagramantį, kurio vardo regioniniame parke praėjusį pavasarį aplankiau ne vieną pažintinį taką. Tuomet miesteliui laiko nebeliko, tad šį kartą reikėjo atsigriebti.

Pirmas sustojimas Tauragėje – miesto pilis. Tiesa, iš tiesų tai visai ne pilis, o pastatų kompleksas, pastatytas 19 a. viduryje reprezentaciniams ir administraciniams poreikiams – čia buvo prašmatnus muitinės postas.

Vienas iš objektų, kuris dabar įsikūręs pilyje – Tauragės krašto muziejus. Atbėgę 20 minučių iki jo darbo pabaigos galėjome greituoju būdu apžiūrėti Gamtos, Istorijos ir Etnografijos ekspozicijas.

Muziejus įdomus ir ganėtinai modernus. Tačiau, jeigu ir jūs ten lankydamiesi turėsite skubėti, tiesiu taikymu keliaukite į Istorijos salę, kuri man pasirodė kaip informatyviausia dalis, papasakojanti, kokiame mieste atsidūrėte.

Gamtos ekspozicijoje galite apžiūrėti įvairių apylinkėse gyvenančių gyvūnų iškamšų ir pasėdėti po salės viduryje įkurdintu medžiu, o Etnografijos salė parodys Lietuvos tautinių regionių drabužius ir amatus.

Internetai man pasakojo ir apie vieną moderniausių ekspozicijų visoje Lietuvoje – Amžių bokštą, kuriame galima medituoti klausantis etnografinės muzikos ir stebint specialias videoprojekcijas. Na, bet ir be šitos patirties muziejus paliko labai malonų įspūdį, o kainavo vos 2 eurus žmogui.

Išėję iš pilies kiemo apsukite didesnį ar mažesnį ratą aplink centrinę Tauragės dalį – apžiūrėkite Jūros krantinę, pakilkite ant pėsčiųjų tilto apžvelgti apylinkių, pasivaikščiokite Prezidento gatve (ji taip pavadinta dėl Antano Smetonos, kuris Tauragėje lankėsi 1937 m., o ant namo, kuriame buvo apsistojęs, iki dabar kabo atminimo lentelė).

Šioje gatvėje įsikūręs dar vienas muziejus, dėl kurio aplankymo reikia susitarti iš anksto – Tremtinių ir politinių kalinių kančių namai. Internetai sako, kad turėtų būti labai įdomu. Muziejus įrengtas buvusios NKVD būstinės pastato rūsyje ir einant pro šalį atrodo kaip įprastas namas. Iš lauko galėsite apžiūrėti tik kiemelyje esantį žuvusių partizanų atminimo paminklą.

Ir pabaigai apie Tauragę, du faktai, kurių iki tol nežinojau:

  • 1843 m. čia lankėsi Onorė Balzakas, žymusis prancūzų rašytojas. Buvo sustojęs vos pusdieniui, bet per tą laiką spėjo parašyti laišką savo mylimajai;
  • miestas turi ganėtinai tvarkingą, stačiakampio formos centrinės dalies išplanavimą, atsiradusį po 1863 m. gaisro, tad tikimybė pasiklysti – minimali.

Iš Tauragės važiuojant link kito Žemaitijos miesto – Šilalės, pakeliui rasite Pagramantį. Nors per patį jo vidurį teka Akmenos upė, miestelio pavadinimas kilęs nuo Gramančios upelio. Šito nežinojau iki pat šių metų, nors Pagramantyje teko praleisti ne vieną savaitę per vasaros atostogas.

Ką veikti Pagramantyje? Visų pirma, susipažinti su Gramančios upeliu ir jo pakrante nueiti iki Meilės akmens. Iki akmens vedantis takas prasideda kabančiu tiltu ir širdies formos arka.

Tada vertėtų įkopti į piliakalnį. Vienoje jo pusėje matysite Gramančią, o kitoje – vingiuojančią Akmeną, o drauge ir miestelio gatves. Pereikite piliakalnio viršumi, nusileiskite kitais laiptukais ir dar paėjėkite žvirkeliu, kylančiu į viršų – taip nueisite iki Pagramančio atodangos. Visų pirma apžiūrėkite ją nuo viršaus, o paskui nusileiskite į apačią ir užvertę galvas paskaičiuokite matomus geologinius sluoksnius.

Na, o dar Pagramantyje būtina pereiti nors vienu kabančiu tiltu – pasirinkimo tikrai bus.

Praktinė informacija

Apie Pagramančio regioninio parko įdomybes galite skaityti jų interneto puslapyje (gaila, bet jis nėra pats patogiausias ar gražiausias matytas interneto puslapis…) arba mano įspūdžiuose, kur išskyriau TOP5 parko objektus, vertus aplankymo.

Jeigu norėtųsi kur nors pernakvoti, netoli Tauragės atsirado nauja vieta – Tauro troba. Atrodo labai gražiai ir minimalistiškai, viena naktis kainuoja apie 60 eurų.

Maisto vietų mums neprireikė, bet Tauragės turizmo informacijos centro puslapyje (kuris labai dailus, beje!) buvau nužiūrėjusi Maitinimo paslaugų skiltį ir restoranėlį Holivudas.

Važiuokime atrasti Lietuvos!


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s